Tribina pod nazivom "Simbol crnogorske samosvijesti" održana je u Prijestonici Cetinje povodom pola vijeka od izgradnje Njegoševog mauzoleja na Lovćenu.
Organizatori ovog značajnog događaja su Matica crnogorska u saradnji sa Centrom za kulturu Prijestonice Cetinje u čijoj galeriji je tribina održana.
Govornici na tribini su bili Marko Špadijer, publicista i član Savjeta Matice crnogorske, Tanja Koprivica, istoričarka umjetnosti, Janko Ljumović, producent i medijator programa, Dragutin Papović, istoričar, i Ivan Jovović, predsjednik Matice crnogorske.
Marko Špadijer je otvorio tribinu podsjetivši na istorijsku važnost Lovćena kao simbola crnogorske samostalnosti i slobode. Špadijer je naglasio da je Njegoš odabrao Lovćen za svoje vječno počivalište, svjestan njegove simbolike za Crnu Goru. On je ukazao na kontinuirane pokušaje da se Crna Gora vrati u srpsku orbitu, naglašavajući da eksponenti velikosrpske politike narušavaju temelje crnogorske države i ugrožavaju njenu suverenost.
Istoričarka umjetnosti Tanja Koprivica nastavila je govoreći o Mauzoleju na Lovćenu kao jednom od najznačajnijih umjetničkih djela u Crnoj Gori. Istakla je vizionarstvo i sposobnost tadašnjih crnogorskih vlasti da sprovedu ovaj projekat uprkos protivljenju. Koprivica je podsjetila na važnost Ivana Meštrovića, koji je svojim radom dao izuzetan doprinos umjetničkoj i kulturnoj baštini Crne Gore.
Istoričar Dragutin Papović naglasio je da je riječ o borbi za Njegoša, objašnjavajući da Srpska pravoslavna crkva želi povratak kapele kako bi Njegoš postao njihovo, a time i vlasništvo Republike Srbije. Papović je podsjetio na inicijativu Dobrice Ćosića koji je novčani dio Njegoševe nagrade uložio u fond za vraćanje kapele na Lovćen.
Ivan Jovović je zaključio tribinu ističući da, pola vijeka nakon izgradnje Mauzoleja na Lovćenu, različite društvene strukture u Crnoj Gori i van nje, kojima je zajednički imenitelj agresivni velikosrpski hegemonizam, pokušavaju da preko tzv. obnove Njegoševe kapele stave crnogorski narod i Crnu Goru u inferioran položaj. Jovović je upozorio da umjesto obilježavanja ovog jubileja kao prilike za zahvalnost za realizaciju najvažnijeg markera crnogorskog identiteta, svjedoci smo poziva na devastaciju Mauzoleja, što može imati teške posljedice po crnogorsko društvo.
Na tribini je zaključeno da je Mauzolej na Lovćenu, djelo svjetski priznatog vajara Ivana Meštrovića, postao integralni dio Lovćena i crnogorske istorijske simbolike i emancipacije. Matica crnogorska je, njegujući vrijednosti i tradiciju, smatrala neophodnim obilježiti ovaj jubilej kao jedan od najvažnijih događaja u savremenoj istoriji Crne Gore i crnogorskog naroda.
Pisali su o tome: cetinjski list, mina, cdm